Galeria Sztuki Olimpus – spotkanie z twórczością Andrzeja Łobodzińskiego

W dniu 18 maja b.r. klasa II NLSPEI była z wizytą w Galerii Sztuki Olimpus na wystawie „Andrzej Łobodziński / W głębi dostrzegłem coś w rodzaju wieży”.
„W latach siedemdziesiątych XX w. Andrzej Łobodziński, na potrzeby pracy dydaktycznej w łódzkiej PWSSP opracował program dla Pracowni Podstaw Kompozycji. Rdzeniem programu była koncepcja struktury formalnej dzieła sztuki opartej o zbiór luźno powiązanych przedmiotów.  Opracowanie bazujące na teorii mnogości tworzyło systemem reguł dotyczących  konstrukcji  utworu: budowa kompozycji bazuje na konkretnie istniejących przedmiotach, ale sposób ich zakomponowania, wytyczania linii i napięć pomiędzy elementami jest  determinowany tak wiedzą jak i  intuicją autora. Układ rozszerza się poprzez kolor i ujawnia pole odbioru.”

O artyście i jego twórczości, o wystawie wykład poprowadził właściciel galerii – Adam Jaśkiewicz.

O własnych wspomnieniach związanych z artystą opowiedziała nauczycielka przedmiotu podstaw projektowania – Marzena Mirewicz-Czumaczenko.


Andrzej Łobodziński (1931-2023) polski grafik i malarz, który jako mistrz kompozycji był wieloletnim wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – prowadził Pracownię Podstaw Kompozycji.W latach 60. i 70. wraz z Ireneuszem Pierzgalskim i Krystynem Zielińskim zajmował się eksperymentalną twórczością łączącą dźwięk z obiektami przestrzennymi. Był także scenografem oraz projektantem plakatów i okładek książek.