łódzka scena plastyczna studio 03

” STUDIO 03 – ŁÓDZKA SCENA PLASTYCZNA”

Studio 03 to wyjątkowe miejsce na mapie łódzkiej sceny plastycznej, które powstało z inspiracji artysty plastyka – Pawła Nowakowskiego. Studio, działające od 1990 roku, jest autorską wypowiedzią twórcy, który jest również nauczycielem rysunku i malarstwa w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi.

Studio 03 to przestrzeń, gdzie sztuka jest tworzona i doświadczana na wiele różnych sposobów. Początki działalności artystycznej Studia sięgają lat 90-tych, kiedy to zaczęło dynamicznie się rozwijać i było zapraszane na największe festiwale na świecie.

Studio 03 działa w ramach zajęć pozalekcyjnych w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. Uczestnikami Studia są głównie uczniowie tej szkoły, ale także inne osoby zainteresowane tego typu działalnością. W ramach Studia uczniowie mają możliwość realizowania swoich pomysłów, rozwijania wyobraźni i zdobywania nowych doświadczeń.

Scena plastyczna Studio 03 to teatr wizualny, funkcjonujący w obszarach światła, dźwięku i ruchu. W każdym spektaklu występują uczniowie, którzy mogą realizować swoje pomysły, rozwijać wyobraźnię, w ramach koncepcji reżyserskiej spektaklu. Dzięki temu oprócz zajęć programowych, w kompozycji danego spektaklu zawarte są zagadnienia plastyczne z rysunku, malarstwa, rzeźby, fotografii, które w zależności od potrzeby wkomponowane są w wyznaczoną przestrzeń i ich dynamika i statyka zależna jest od dramaturgii spektaklu, jego układów plastycznych, grze światła, scenografii i dźwięku, w obszarach: rytmów, płaszczyzn, faktur, grafiki, koloru, fotografii, rzeźby postaci.

Każdy proponowany spektakl jest afabularny, a jego konstrukcja zbudowana jest wyłącznie z kompozycji plastycznych odwołujących się do zjawiska, emocji i wyobraźni widza. Budowane sceny są malowane światłem, kolorem i innymi środkami wyrazu plastycznego. To daje nieograniczone możliwości, rozwija świadomość artystyczną, inspiruje i otwiera drogę do dalszych poszukiwań, dając ogromną radość tworzenia. Natomiast dla uczestników – Studia 03, są to nowe doświadczenia i dzięki nim istnieje możliwość eksperymentowania i rozwijania własnej osobowości.

Studio 03 działa w ramach zajęć pozalekcyjnych, jego charakter i przesłanie dotyczy programu edukacyjnego bardzo ważnego dla szkoły o profilu artystycznym. Spektakle tworzą uczniowie, oni są głównymi bohaterami każdego przedstawienia. Scena plastyczna to teatr wizualny, funkcjonujący w obszarach : światła, dźwięku i ruchu. Scena plastyczna zaprezentowała już 23 spektakle, około 80 występów w Polsce, Francji, Anglii oraz Niemczech, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych w Avignion, Edynburgu i Londynie.

Więcej informacji znajdziecie w pliku 🙂